Stravou proti rakovine prsníka?

Aktuálne štúdie už vôbec nepochybujú o tom, že existujú potraviny, ktorých pravidelnou konzumáciou môžeme predchádzať chorobám. Jesť tak, aby sme mali zdravé srdce, sa už dávno akceptuje, avšak jesť tak, aby sme predchádzali rakovine prsníka, sa v súčasnosti zdá byť ešte revolučné. Už dnes však existuje rad dôkazov, že cielená a vhodná výživa je mimoriadne dôležitá pre zachovanie zdravia ženy.

Iné články zaoberajúce sa témou o rakovine nájdete TU.

Mnohí výskumníci sú presvedčení, že rakovina prsníka je úzko spätá so spôsobom stravovania a životným štýlom, čo môže zohrať dôležitú úlohu pri prevencii. Jednotní sú v tom, že určitá protirakovinová diéta neexistuje, ale uznávajú, že kto je veľa müsli, tofu, ovocia a zeleniny, znižuje si riziko ochorenia na rakovinu.

Ako sa správne stravovať
Aj v ďalšom majú rovnaký názor: potravina, ktorá by rakovinu vyliečila, vraj neexistuje. Rakovina je totiž fenomén, pri ktorom zohráva úlohu veľa faktorov. Niektoré substancie môžu dokonca toto riziko zvýšiť, ale nemôžeme poukázať ani na jeden z nich, ktorý by bol počas dlhodobého vývoja rakoviny za to jednoznačne zodpovedný. Ochranné faktory, ktoré sa nachádzajú v našej potrave, zohrávajú podľa najnovších poznatkov zásadnú úlohu, preto sa výskum sústreďuje skôr na to, ako sa správne stravovať, aby sme tejto zákernej chorobe dokázali predchádzať.

Východná kontra západná strava
Viac než trojnásobne je výskyt rakoviny prsníka nižší u žien, ktoré žijú v Číne a Japonsku, ako u žien žijúcich v Európe či v Amerike. Táto skutočnosť sa pripisuje spôsobu stravovania, nie dedičnosti, pretože len u 5 percent žien, ktoré majú rakovinu prsníka, sa táto choroba vyskytla už v rodine. Na základe týchto skutočností sa usudzuje, že ak by sme urobili malé zmeny vo výbere potravín, môžeme predísť ochoreniu až v ôsmich prípadoch z desiatich.

Ochranné zložky potravín
Naša typická západná strava je bohatá na tuky a obsahuje málo vláknin. Asi 40 % energie, ktorá sa vytvára zo zdroja potravín, pochádza zo živočíšnych produktov v porovnaní s menej ako 10 % na východe, kde je strava bohatá na ovocie, zeleninu a vlákniny. Aj na základe týchto údajov sú výskumníci presvedčení, že východný štýl stravovania obsahuje zložky, ktoré pomáhajú chrániť pred rakovinou prsníka. Známe sú ako izoflavony a lignany, ktoré účinkujú v tele ako slabé estrogény, preto ich nazývame rastlinné estrogény alebo fytoestrogény. Pôsobia proti silnejšiemu estrogénu vlastného tela, ktorý sa zúčastňuje na vzniku rakoviny prsníka, ak ho je v tele väčšie množstvo.

Hladina rastlinných hormónov v krvi
Izoflavony sa nachádzajú v hrachu, fazuli, sóji, kým lignany v šošovici, sezamových semenách, celozrnných cereáliach, ovocí a zelenine. To všetko v širokej miere konzumujú ženy na východe. Tradičná japonská strava je totiž bohatá na sóju, tofu, naklíčené semená a zelenú listovú zeleninu, ale aj také krížaté rastliny ako je brokolica, špenát, kapusta, kaleráb a čínska kapusta. Výsledkom tohto spôsobu stravovania je, že hladina rastlinných hormónov v krvi japonských žien je viac než stokrát vyššia ako u žien v západných krajinách. Krížaté zeleniny zvlášť ochraňujú pred rakovinou prsníka, lebo obsahujú látku nazývanú indol-3-karbinol, ktorá je potrebná na odbúravanie estrogénu v tele.

Článok bol uverejnený v knižnej publikácii Katarína Horáková: Monitor zdravia.

Leave a Reply